Film „Gratias Domine” o pięknie Bożego stworzenia
"Laudato si', mi' Signore — Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami». Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił.
Laudato si, p.1
Treści o pięknie Bożego stworzenia zawarte w „zielonej” encyklice papieża Franciszka „Laudato si” przybliża nowo powstały film „Gratias Domine”. Obraz przybliżający najważniejszy z ekologicznych dokumentów Ojca Świętego można obejrzeć na stronie portalu Ekologicznej Agencji Informacyjnej, a także wykorzystać podczas szkolnej katechezy Gratias Domine - YouTube.
„Dzisiejszy poziom techniki sprawia, że media, w tym społecznościowe, są naturalnym miejscem do podejmowania tematów pobudzających naszą refleksję nad poszanowaniem dzieła stworzenia. a przez to dawania świadectwa o naszej miłości do samego Stwórcy” – napisał bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu „Laudato si” przy Radzie ds. Społecznych KEP, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w słowie wprowadzającym do materiałów nawiązujących do encykliki „Laudato si”. Zachęcamy do skorzystania z filmu.
„Przy realizacji filmu dodatkowo zakładano, że będzie on mógł stanowić pomocniczy materiał dydaktyczny w przeprowadzeniu katechezy szkolnej ukazującej piękno Bożego dzieła stworzenia” – podkreśla ks. Zbigniew Kucharski, sekretarz Zespołu „Laudato si” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej.
Film można obejrzeć na stronie internetowej katolickiego portalu Ekologicznej Agencji Informacyjnej: https://ekomaika.pl/jak-wlaczyc-tryb-eko-o-tym-w-filmie-gratias-domine/ oraz na kanale YouTube. Można go odtwarzać publicznie. Jak wskazują jego autorzy, wraz z załączoną książeczką może stanowić inspirację do tworzenia kazań i konferencji, do przeprowadzenia spotkań formacyjnych we wspólnotach, grupach przygotowujących się do bierzmowania.
Za: episkopat.pl
Podobne artykuły
Zobacz również
Redaktor Naczelna
Anna Konarzewska-Żuczek
redaktor z wieloletnim doświadczeniem publikacji dla katechetów i parafii
Masz pytanie do eksperta? Napisz: [email protected]