7 lutego 2023, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Webinar, z którego dowiesz się co w trakcie swojego pontyfikatu papież Benedykt XVI mówił do dzieci. Webinar przeznaczony jest dla nauczycieli religii, a jego celem jest pokazanie o czym warto pamiętać, jak mówić dzieciom o nauczaniu papieża Benedykta XVI, podczas jakich lekcji wykorzystywać to nauczanie. Szkolenie wskazuje, że warto korzystać z tego nauczania podczas lekcji o komunii świętej, o eucharystii, o sakramencie pokuty, o modlitwie, misjach.
Karta pracy w postaci wykreślanki, świetna zabawa dla dzieci i jednocześnie poznanie lub utrwalenie wiedzy o miejscowościach, o których czytamy w Piśmie Świętym.
Karta pracy do lekcji o Bożej miłości. Kogo kocham najbardziej, co jest dla mnie najważniejsze, jak to uzasadnić. Uczeń musi się zastanowić co jest największą wartością i uzasadnić.
Film „Koncepcja małżeństwa w Kościele katolickim” to doskonały materiał, który można wykorzystać m.in. podczas przygotowania do sakramentu małżeństwa. Ksiądz dr Marcin Kołodziej w prosty sposób wyjaśnia czym jest małżeństwo w kościele katolickim, jaka jest jego koncepcja, co oznacza nierozerwalność, jakie są przymioty małżeństwa, jakie są jego cele. Posługując się historiami biblijnymi autor wyjaśnia słuchaczom jak małżeństwo widział Jezus Chrystus i jak widzi je Kościół.
Pycha, chciwość, gniew, lenistwo, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, nieczystość, to grzechy główne. Nie jest łatwo mówić i wyjaśniać je dzieciom. Proponujemy wykorzystać nasze opowiadania, skierowane do dzieci, czytane przez aktora p. Macieja Rayzachera. Na podstawie tych opowiadań można przygotować ciekawe zajęcia, które pozwolą zrozumieć dzieciom istotę tych grzechów.
Karta pracy na okres Bożego Narodzenia. Dzieci w anagramach mają za zadanie odnaleźć słowo związane z Bożym Narodzeniem.
Przygotowanie dzieci do 1 Komunii świętej jest jednym z ważniejszych zadań katechezy. Propozycja materiałów, którą zamieszczamy składa się z trzech części. W pliku „Komunia święta dla dzieci” jest 14 historyjek do przeczytania, opowiedzenia, może rozwinięcia własnymi słowami. Na końcu jest opis rysunku lub puzzli dla dzieci. Pliki załączamy oddzielnie z zaznaczeniem czy to rysunek do pokolorowania przez dzieci, czy puzzle do ułożenia (trzeba je najpierw wyciąć i skorzystać ze wzoru do ułożenia). Kolejna część to krótki film do każdej historyjki, wyjaśniający jedną z ważnych kwestii jakie wyjaśniamy, np. Kiedy narodziła się eucharystia? Jakie są symbole eucharystii? Co to są cuda eucharystyczne? Co to oznacza, że Pan Jezus jest w naszych sercach? Ile razy mogę przyjmować komunię świętą? Itd. Każdy tytuł filmu odpowiada tytułowi opowiadania. Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów podczas przygotowywania dzieci do I Komunii Świętej.
Przypowieści biblijne są na lekcjach religii bardzo ważnym elementem nauczania. Zachęcamy do wykorzystywania naszych nagrań. Aktor Pan Maciej Rayzacher, w piękny sposób przeczytał je dla nas. Do wykorzystania na zajęciach z dziećmi mamy przypowieści: o pannach roztropnych i nierozsądnych, o robotnikach w winnicy, o skarbie i perle, o zaginionej owcy, o ziarnku gorczycy, o chwaście, o talentach i o synu marnotrawnym. Mamy nadzieję, że te profesjonalnie wykonane nagranie w dużym stopniu uatrakcyjnią zapoznawanie dzieci z przypowieściami.
Wyjaśnienie dzieciom na lekcjach religii tajemnicy sakramentów świętych nie jest proste. Dlatego do pracy z najmłodszymi zachęcamy do przygotowania własnej pomocy, planszy 7 sakramentów. Jak ja przygotować pokazuje nam p. Longina Cywińska, doświadczona katechetka, która sama tworzy te i wiele innych pomocy katechetycznych. Nie jest to wcale trudne, z załączonych filmów można dowiedzieć się jak wykonać plansze a dodatkowe materiały bardzo jej wykonanie ułatwią.
Mentalność uczniów, rodziców i … nas to ważny i ciekawy webinar, poprowadzony przez dr Anetę Rayzacher-Majewską. Z webinaru dowiesz się m.in. czym jest mentalność? Co kształtuje mentalność? Co kształtuje zachowanie człowieka? Które elementy naszej osobowości pomagają w prowadzeniu katechezy? Czym jest doświadczenie życiowe i jakie ma znaczenie? Czym jest mentalność w katechezie? Jakie znaczenie ma mentalność ucznia a jakie rodzica? Jaka mentalność maja katecheci i czym się ona charakteryzuje?
Jak przygotować plansze Rok liturgiczny? Załączony materiał wideo pokazuje bardzo dokładnie i szczegółowo jak wykonać samodzielnie planszę Rok liturgiczny na zajęcia z dziećmi oraz jak z taką planszą pracować na zajęciach z dziećmi. Film to bardzo dokładny instruktaż wykonania takiej planszy. Do filmu dołączone zostały materiały dodatkowe, niezbędne do przygotowania planszy. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne a lekcja o ile bardziej stanie się atrakcyjna.
Zapraszamy na 2 odcinek kursu "Autoprezentacja i osobisty wizerunek w pracy nauczyciela". Po części ogólnej nadszedł czas na część dedykowaną dla kobiet. Prowadząca kurs Pani Lidia Tkaczyńska jest doświadczoną trenerką autowizerunku, od wielu lat prowadzi w tym temacie szkolenia i warsztaty.
Zapraszamy na 2 odcinek kursu "Autoprezentacja i osobisty wizerunek w pracy nauczyciela". Po części ogólnej nadszedł czas na część dedykowaną dla mężczyzn. Prowadząca kurs Pani Lidia Tkaczyńska jest doświadczoną trenerką autowizerunku, od wielu lat prowadzi w tym temacie szkolenia i warsztaty.
Pytanie: Czy katecheta świecki, uczący w szkole tylko religii może sprawować funkcję wychowawcy klasy?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.