Dzień Bezpiecznego Internetu
7 lutego 2023, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Dzień Bezpiecznego Internetu, w skrócie DBI, to międzynarodowy projekt, który ma na celu poszerzanie świadomości na temat negatywnych aspektów korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży. Powstał jako inicjatywa Komisji Europejskiej, ale obecnie jest celebrowany już przez ponad 200 krajów.
Co roku w lutym DBI daje przestrzeń do promowania bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowej oraz do otwarcia dialogu na temat odpowiedzialnej obecności w sieci. Bez cyberprzemocy, hejtu i trollowania.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest organizowany w Polsce od 2005 roku. W 2023 roku przebiega pod hasłem: Chcesz o tym porozmawiać? Motywem przewodnim będzie więc szerzenie świadomości dzieci i rodziców na temat zagrożeń oraz pomoc w prowadzeniu rozmów, które pomogą dzieciom nawigować Internet.
Bezpieczeństwo w Internecie przeszło daleką drogę od pamiętnej kampanii „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”, ale cyfrowy świat wciąż nie ma (i nie będzie miał) wyznaczonych granic. Musimy dbać o nie samodzielnie, chroniąc przed zagrożeniami przede wszystkim tych najwrażliwszych: dzieci i młodzież.
Pomóc mogą w tym materiały zamieszczone na Portalu Katechety – dwa filmy, dla młodszych i starszych dzieci, wraz z zadaniami do wykonania:
Podobne artykuły
Zobacz również
Redaktor Naczelna
Anna Konarzewska-Żuczek
redaktor z wieloletnim doświadczeniem publikacji dla katechetów i parafii
Masz pytanie do eksperta? Napisz: [email protected]